OŚRODEK INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
„NADZIEJA”
Zawsze jest wyjście
Rodzaj pomocy, jej zakres i formy dostosowywane są do indywidualnych potrzeb. Możliwa jest tylko jednorazowa konsultacja lub też dłuższy kontakt; porada lub terapia; wsparcie lub psychoedukacja.
Pokonać kryzys
Pokonanie kryzysu oznacza:
- Przerwanie czynnej przemocy,
- Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i podnoszenie poczucia własnej wartości u ofiar przemocy,
- Zapobieganie pogłębianiu się patologicznych zachowań w rodzinie,
- Zwiększanie odporności na stres i rozwijanie umiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresowymi,
- Świadomość tego, jak samemu można się bronić, dzięki wsparciu specjalistów,
- Poprawa lub zaniechanie własnych, niewłaściwych zachowań i reakcji,
- Rozumienie relacji z innymi ludźmi i unikanie napięć, agresji oraz otwartych konfliktów,
- Podejmowanie negocjacji i szukanie kompromisu.
Kontakt
Potrzebujesz wsparcia
lub po prostu rozmowy?
- Doradztwo, poradnictwo i wsparcie – konsultacje bezpośrednie lub telefoniczne.
- Warsztaty psychoedukacyjne– ukierunkowane na rozwój własny, rozwój umiejętności wychowawczych, komunikacyjnych i radzenia sobie ze stresem (w miarę potrzeb).
- Nawiązanie współpracyz właściwymi instytucjami w środowisku w celu udzielenia skutecznej i wielopłaszczyznowej pomocy zakładającej trwałą zmianę (sądy, opieka społeczna, szkoły, szpitale, policja, prokuratura itp.).
-
Przyjęcie do Hostelu Ośrodka osoby potrzebującej pomocy w sytuacji przemocy lub zagrożenia życia i zdrowia w sytuacji kryzysowej (np. pożar domu). Hostel dysponuje pokojami mieszkalnymi, łazienką i kuchenką. Do hostelu Ośrodka kierowane mogą być kobiety same lub z dziećmi, gdyż nie jest on koedukacyjny. Skierowanie wydawane jest przez PCPR powiatów, z którymi Ośrodek ma podpisaną umowę o współpracy, na wniosek osoby zainteresowanej lub właściwego OPS-u.
Możliwe są również interwencyjne przyjęcia w godzinach nocnych zgłaszane przez policję, po uzgodnieniu z właściwym PCPR-em i w porozumieniu z dyrektorem Ośrodka.
- Zapewnienie poczucia bezpieczeństwai zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych osoby/rodziny.
- Diagnoza problemu przez Zespół Specjalistów Interwencji Kryzysowej na wszystkich płaszczyznach (prawnej, psychologicznej i socjalnej) i ustalenie strategii działania.
- Spisanie kontraktu z osobą potrzebującą pomocy, w którym poinformowana zostanie o planowanej strategii działania i zadeklaruje gotowość współpracy
z pracownikami Ośrodka. - Terapia indywidualna i grupowa– terapia psychologiczna i wsparcie udzielane bezpośrednio w Ośrodku (gabinet psychologiczny) i terenowych Punktach Interwencji.
- Pomoc prawna.
- Interwencja w środowisku własnym osoby.
- Zakończenie działań– usamodzielnienie (powrót poszczególnych osób – rodzin do własnego środowiska).
Oni dali radę