Pamiętacie „spotkania przy herbacie”?

W ubiegłym roku kilka się takich pojawiło w realnym świecie a potem trafiły na stronę w postaci relacji. Teraz – zapraszam was na HERBACIANE SPOTKANIA w wirtualnej rzeczywistości – tutaj. Proponowane, cotygodniowe spotkanie przy „filiżance herbaty” będzie miało swojego „Tematycznego Gościa”. Jednym z nich będzie Ksiądz Jan Schneider, Sługa Boży. Kapłan żyjący w XIX wieku (1824-1876), Założyciel Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, którego jestem częścią od ponad 35 lat.

Obecny cały rok wspólnota Sióstr Marianek, we wszystkich domach, przeżywa jako przygotowanie do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin swojego Duchowego Ojca. Stanowi to dobrą okazję do tego, by bliżej przyjrzeć się Osobie i dziełu Księdza Jana. W kilku „herbacianych spotkaniach” chciałbym to uczynić także tutaj.

Odkrywanie charyzmatu Założyciela Zgromadzenia, wspólnoty, którą wybrałam jako swoją drugą rodzinę, było dla mnie jak szukanie odpowiedzi na pytanie o własną tożsamość. Przy spotkaniach
z przyjaciółmi usłyszałam ich zachwyt nad „aktualnością” przesłania, które niesie Zgromadzenie
w dzisiejszym świecie. Droga transformacji realiów XIX-to wiecznych na język współczesny i potrzeby, które widziałam dookoła doprowadziły mnie do konkluzji, że ta „współczesność i ponadczasowość” charyzmatycznego przesłania dla mnie na dziś to TROSKA O GODNOŚĆ KOBIETY. Sprawą drugorzędną jest, w jakiej formie będzie to możliwe i do kogo będzie zaadresowane. Dla mnie jest to przesłanie zawsze i wszędzie aktualne i możliwe do podjęcia. A skoro tak, to nie ma wymówki, że się nie da, że nie można podjąć działania…. Ale o tym, jak też o wielu ciekawostkach związanych z osobą Księdza Jana, następnym razem.

Zapraszam na kolejne „herbaciane spotkanie” za tydzień

  • S. M. Dorota SMI